icon

0 (312) 514 22 24
Bilgi & Randevu İçin

icon

MAİDAN C Blok 11.kat No.129,
Mustafa Kemal Mahallesi, Çankaya-Ankara


Septorinoplasti; burun estetiği ile beraber her iki burun boşluğunun arasındaki septum kıkırdağının ve kemiklerinin eğriliklerini düzeltme operasyonudur. Genellikle aynı esnada burun kapakçık problemleri ve konka (burun boşluğunun içinde yan duvarda yerleşmiş yapılar) problemleri de düzeltilir. Septum ön tarafı kıkırdak, arka tarafı kemiklerden oluşmuş ve normalde düz ve tam ortaya yerleşmiş bir yapıdır. Bu yapının sağ ve sola bazen her iki tarafa kayması, burun boşluğunu dolduracak şekilde eğrilmesine septum deviasyonu diye isim verilir. Tüm eğri septumlar solunum problemine yol açmaz eğer eğrilik iç ve dış kapaklara komşu ise solunum problemi daha çok gözlenir. Konkalar burun yan duvarlarında yerleşmiş yapılardır. Bir tarafta üç tane bulunur ve genellikle en alttaki konkalar problem yaratır. Konkalar burundan aldığımız nefese kalite veren yani nemlendiren, ısıtan, süzen, mikroplarından temizleyen yapılardır. Üzerindeki zar kanla dolarak kabarır. Her iki konka aynı anda çalışmaz genellikle birkaç saat bir tanesi dinlenir birkaç saat diğeri dinlenir. Burundaki kapakları iç ve dış olmak üzere iki tanedir. Bunların görevi burundan akciğerlere giden hava miktarını kontrol etmektir. Dış kapaklar hemen burun deliklerinin en dış kenarında bulunurlar. Eğer dış kapakta bir sorun varsa ağız kapalı olarak derin nefes alınınca burun kenarları içe doğru çökerek hava yolunu tıkar. İç kapaklar daha arkadadır, eğer parmaklar burun yanında yanaklar üzerine yerleştirilir ve kulaklara doğru açılırsa nefes bu esnada daha iyi hale geliyorsa iç kapakçıkta bir sorun olduğu düşünülür.
Eğri kıkırdak septumu düzeltmek için çeşitli teknikler kullanılır. Genellikle oturduğu burun çıkıntısından tam olarak serbestleştirilir. Eğri tarafı güçlendirecek kıkırdak destekleri yanlara yerleştirilir. Tam orta hatta tespit edilir. Bazı cerrahlar eğriliği düzeltmek için eğri kıkırdağı çıkarır veya büstüri ile incelterek düzleştirmeye çalışırlar bu teknikler nüks veya çökme ile sonuçlanabilir. O yüzden septum kıkırdağı çok zayıflatılmamalıdır. Eğer eğrilik burun kemiklerinde de devam ediyorsa onlarda mutlaka düzeltilmelidir.

Konka problemlerini düzeltmek çok kolay olmaz, özellikle alerjik bünyeli kişilerde konkaları şişiren toz, polen, sigara vs gibi tahriş edici parçalar konkaya geldikçe problem devam edecektir. Konkaların tümünün çıkarılması hava yolunu açabilir ama çok kalitesiz sanki ağızdan nefes alıyormuş gibi bir sonuç verir. Konka içindeki kemiklerin kontrollü olarak küçük kırıklarla yana alınması önerilen bir tedavi yöntemidir. Konkayı küçülten bazı burun spreylerinin uzun süre aralıksız kullanılması da hiç de arzu edilmeyen bir biçimde konkaları hiçbir tedaviye cevap vermeyecek şekilde kabartırlar. Alerjik durumlar için steroit içeren burun spreylerinin en az 6 hafta kullanılması önerilir.

Burun dış kapak problemlerini tedavi etmek için burun kanatlarına gizli kıkırdak destekleri yerleştirilerek gizli güçlendirmeler yapılır. Böylece derin nefes alma esnasında burun kenarları çökmez. İç kapaklar için burun üst yan kıkırdaklar ile septum dediğimiz orta kıkırdağın arasındaki açıyı artırıcı müdahaleler yapılır. Mevcut üst yan kıkırdakların kenarı bükülür ve sabitlenir. Ya da kıkırdak parçaları bu iki yapı arasına yerleştirilir böylece açı genişletilir. Nefes iyileştirilir.

WhatsApp WhatsApp Hattı