icon

0 (312) 514 22 24
Bilgi & Randevu İçin

icon

MAİDAN C Blok 11.kat No.129,
Mustafa Kemal Mahallesi, Çankaya-Ankara


Ameliyat sonrası ilk 4 saat boyunca özellikle bulantı ve kusmayı engellemek için besin alınmaz, su içilmez. Baş yüksekliğinin artırılması şişkinlikleri azaltır. Soğuk uygulanabilir ama aşırı ve uzun süre soğuk uygulama donma yanığı yapabilir ve iyileşmeyi çok bozabilir, dikkatli olmak gerekir. Dört saat sonrasında berrak gıda ile beslenme başlanır.

Ameliyat sonrası mümkün olduğu kadar istirahat etmeliyiz. Ağrı olunca ağrı kesiciler özellikle çok kanama yapmayanlar burunda salgıyı azaltan antihistaminik ilaçlar kullanılır. Okyanus suyu veya serum fizyolojikle burun bolca temizlenir. Dikiş hatlarına burun içinden yumuşatıcı antibiyotikli göz kremleri sürülür. Eğer eğrilik yoksa 1-3. gün varsa 5-7. gün tampon çıkarılır. Koruyucu plastik alçıda 5-7. gün çıkarılır ve tekrar koruyucu bantlar yerleştirilir. Bu son bant uygulaması aşırı bir ödem yoksa 5-7 gün sonra çıkarılır.

Evde geçirilen zaman esnasında yeşil çay, ıhlamur gibi ödem alıcılar içilebilir. İlk haftalarda yüksekte uykuya devam edilir. İlk ay tansiyon ve nabzı yükseltecek spor ve antrenmandan kaçınılır. Özellikle kontak sporlardan basketbol, futbol gibi erken aylarda uzak durulur. Eğer güneşli mevsimse güneş koruyucu krem mutlaka kullanılmalıdır. İlk kontrol 1. ayda, ikinci kontrol 3. ayda sonra 6 ayda bir kontroller yapılır. Masaj uygulaması ödemli olgularda özellikle kırık hatlarına ılımlı baskı olacak şekilde hekimin tarifine göre yapılır.

WhatsApp WhatsApp Hattı