icon

0 (312) 514 22 24
Bilgi & Randevu İçin

icon

MAİDAN C Blok 11.kat No.129,
Mustafa Kemal Mahallesi, Çankaya-Ankara


Burun estetik ameliyatları her hastada aynı teknik kullanılarak yapılmaz, bu ameliyatların zor olmasının nedenlerinden bir tanesi de budur. Hangi tekniğin kullanılacağı veya kullanılmayacağı hangi yapının zayıflatılacağı veya greft denilen kıkırdak gibi diğer dokularla destekleneceği analizle belli olur.

Kısaca bölge, bölge inceleyip örnekler verebiliriz. Analiz ederek burun kemik tabanının daraltılmasına karar veririz, eğer analiz yapılmazsa zaten dar bir kemik taban daha da daraltılırsa hem estetik olarak kötü görünür hem de bir nefes problemi olmayan bir burunda ameliyat sonrası nefes problemi olabilir. Gereğinden fazla alçaltılmış bir burun sırtı çökük burun deformitesi oluşturacağı gibi ayrıca gözlerin görünümü de etkilenir ve gözler arası mesafe genişlemiş gibi görünür.

Burun sırtından ne kadar kemik ve kıkırdak doku çıkarılacağı önemlidir. Bu analiz edilmeden yapılırsa fazla alınırsa çökme yani ( saddle nose ) problemi olur. Az alınırsa semer devam eder ( under correction).

Burun ne kadar kısaltılacak analiz edilmeden gelişi güzel yapılırsa ve çok kıkırdak çıkarılırsa kısa burun deformitesi (short nose) oluşur ki düzeltilmesi her zaman kolay olmayabilir.
Burun ucunun yüksekliği de analiz edilmeden yapılırsa çok kalkık olabilir ( over projection ) ya da burun ucu düşük olabilir (under projection). Bazı olgularda burun ucu kaldırılırken azı olgularda müdahale edilmez. Hatta yüksekliği azaltılabilir (tension nose ).

Burun içindeki eğriliklerde çok iyi analiz edilmelidir. Ameliyat öncesi karşıdan bakılınca düz görünen bir burun sırtında biraz daha derindeki kıkırdaklar eğri olabilir ve bu analiz edilmemişse burun alçaltılınca bu kıkırdaklara bağlı olarak ameliyat öncesi sırtı düz olan burun ameliyat sonrası eğri görünebilir.

Burun deliklerinin analizi ameliyat sonrası önemli problemlerden bizi korur. Eğer analiz edilmeden delikler küçültülür ve nefes alma sorunu olursa bunları tekrar genişletmek çok zor olur ve arzu edilmeyen izlerlere yol açabilir.

WhatsApp WhatsApp Hattı