icon

0 (312) 514 22 24
Bilgi & Randevu İçin

icon

MAİDAN C Blok 11.kat No.129,
Mustafa Kemal Mahallesi, Çankaya-Ankara


Rinoplasti ameliyatlarında genel anestezi tercih edilir. Ameliyat esnasında özellikle nispeten karanlık burun içinde çalışmak için alına yerleştirilen ayrı bir ışık kaynağıda kullanılır. Burun içindeki yapıların gerçek anatomisini görmek için kanlanmayı azaltıcı sprey sıkılır. Burun içinde hem kanlanmayı azaltmak hem de ağrıyı azaltmak için özel ilaçlar enjekte edilir. Bu ilaçlar enjekte edilirken burunun hatlarının bozulmamasına çok dikkat edilir. İlaçların etki etmesi için 10-20 dakika beklenir.

Ameliyat açık veya kapalı teknikle yapılır. Ameliyat esnasında eğer hastanın bir alerjisi yoksa anestezist tarafından damardan antibiyotik enfeksiyonu önlemek için verilir. Farklı yöntemler kullanılmasına rağmen temel olarak ihtiyaç varsa burun sırtındaki kemik ve kıkırdak çatı alçaltılır. Burun ortasındaki kıkırdak eğer bir burun boşluğunu tıkıyorsa orta hatta getirilip sabitlenir. Burunda hava yolunu tıkayan kemik varsa orta hatta alınır. Ayrıca hava yolunu tıkayan konka denilen yapılar varsa onlarda yana yönlendirilirler. Daha sonra burun ucuna yönlendirir.

Günümüzde rinoplastide mevcut yapılar korunarak iyileştirmeler yapılmaktadır. Eğer burun ucu yükseltilecekse özel dikiş teknikleri kullanılır. Burun sırtından ya da burun altından çıkarılan kıkırdaklar burun ucunu desteklemek sonradan düşmesini engellemek için yerleştirilir. Eğer burun ucundaki 2 belirgin nokta çok ayrı ise ölçülerek ideal mesafeye getirilirler. Belirginlikleri artırılır. Alt yan kıkırdaklar ile üst yan kıkırdaklar arasındaki açılar değiştirilebilir. Daha sonra tekrar burun sırtına dönülür, eğer taban daraltılacaksa çevresel burun kemikleri kırılır kemik segmentlerini hareket ettirmek için burun çatısındaki kemiklerde kırılarak ayrılır ki bunlara medial ve lateral osteotomiler denilir. Bazı durumlarda burun sırtındaki kemikler korunur sadece çevresel ve çatı altı kırma yapılır ki bu tekniğin ismi ‘’let down’’ veya ‘’ push down’’ dır. İç kapakçık sorunları düzeltilir. Kapama öncesi ameliyat sırasında zorunlu olarak yerlerinden ayrılmış doku bağlantıları onarılır bunlar Pitangay ligament onarımı ve Scroll ligament onarımıdır. Kesiler ince eriyen dikişlerle kapatılır. Sızan kan gözaltında birikmesin morarma olmasın dışarı çıksın diye ince drenler konulur. Özellikle burun eğriliği varsa tampon yerleştirilir. Bu tamponlar burun içini tahriş etmeyen maddelerden yapılmışlardır ve içerlerinde nefes almayı sağlayan kanallar vardır. Daha sonra şişliği azaltacak yapılan onarımı koruyacak bantlar ve en son sıcak su ile yumuşatılan ılık su ile verilen biçimde kalması sağlanan plastik bir koruyucu yerleştirilir.

WhatsApp WhatsApp Hattı